Mead Journal: Bamboo Jasimin
Jun. 11th, 2012 08:20 am![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
So I have the Bamboo Jasmin "Oaking" on about 9 bamboo leaves. I bought the bunch, probably about 30 or so for about $3.00. They were really dried but had a nice scent. So I put them in the steamer for about 5 minutes to rehydrate them a bit and open up the leaves a bit. Smeelled great, I then put them it. Plan on leaving them until my next time with my aprentice on July 7th. So that will be nearly a month on the bamboo leaves. If this works out well I may just "Oak" other meads with just the leaves as I have a bunch left.
So, Short post today.
Next up will be bottling the Trianry Toast and cleaning the carboys. Then I need to get the new honey and get up to 3 new batches going. I saw at costco yesterday Raspberries for $3.74 for a 18 oz container. Doing the math of 1 pound is 16 oz for the Raspberry batch of 9 pounds would be: $30 and 10lbs 4 oz would be $ 37.40 Plus Taxes. That brings another Raspberry batch into the fold. Looks likely that I can get that Raspberry Thyme, touch of cinnomin for Jessie. I just need to get money as I am currenty broke. She had promised me that she could provide some compensation for 1/2 of that batch cost for my process and instruction on how to make it herself, as I cannot sell it to her. I can accept donations for instruction and bottle storage.
But I will have to look over my notes on the other raspberry thyme and check to see how much I used. That ended up being a 6 gal batch as I needed to backsweeten it alot. So I cut the yeasties off a bit more and backsweeten better.
Sigh, I need to get more of the orange blossum honey and the buckwheat honey. Unfortunately the same stuff was not availible fromt the same source.
Matrix
So, Short post today.
Next up will be bottling the Trianry Toast and cleaning the carboys. Then I need to get the new honey and get up to 3 new batches going. I saw at costco yesterday Raspberries for $3.74 for a 18 oz container. Doing the math of 1 pound is 16 oz for the Raspberry batch of 9 pounds would be: $30 and 10lbs 4 oz would be $ 37.40 Plus Taxes. That brings another Raspberry batch into the fold. Looks likely that I can get that Raspberry Thyme, touch of cinnomin for Jessie. I just need to get money as I am currenty broke. She had promised me that she could provide some compensation for 1/2 of that batch cost for my process and instruction on how to make it herself, as I cannot sell it to her. I can accept donations for instruction and bottle storage.
But I will have to look over my notes on the other raspberry thyme and check to see how much I used. That ended up being a 6 gal batch as I needed to backsweeten it alot. So I cut the yeasties off a bit more and backsweeten better.
Sigh, I need to get more of the orange blossum honey and the buckwheat honey. Unfortunately the same stuff was not availible fromt the same source.
Matrix